Final furtunos la turneul de volei pe plaja Sibiu Sands 2015.

0
562

Final furtunos la turneul de volei pe plaja Sibiu Sands 2015. Baietii au castigat finala in fata Moldovei 77, cu scorul de 2-1, intr-un meci in care fiecare punct a contat si fazele au ridicat galeria in picioare. La fete, satmarencele au urcat pe primul loc al podiumului, in timp ce la amatori, trofeul a revenit unei echipe din Sibiu. Primii care au intrat, duminica, pe teren, au fost finalistii de la categoria Mixt. S-au infruntat la fileu sibienii de la AD 810 (Dinculescu Dan si Pausescu Alex), care nu pierdusera niciun meci pana in finala, cu cei de la Cluj (Bacila Razvan/Budea Dragos). Clujenii au castigat primul meci cu 2-0 la seturi. Dupa pauza, finala (in sistem cu dubla eliminare) a fost rejucata, castigatori fiind, dupa un meci incredibil, sibienii de la AD 810, care si-au revenit spectaculos si s-au impus fara drept de apel cu 2-0 la seturi.“A fost o finala destul de grea, participam pentru a treia oara dar e prima data cand luam un titlu. Dupa ce am pierdut primul meci am mers pe idea ca ce va fi, va fi”, a declarat Dan Dinculescu. “A fost un meci foarte obositor, soarele a fost crancen. Am vrut sa facem jocul cel mai bun si din fericire ne-a iesit”, a completat Alex Pausescu. Este pentru prima data cand o echipa sibiana castiga primul loc la Sibiu Sands. A urmat meciul de la Open Feminin, pentru desemnarea locului III, dintre CSU Resita/CSM Timisoara (Melniciuc Adriana/Ungureanu Adelina) si U Cluj (Bucur Raluca/Dancu Lorena). Favoritele, fetele de la CSU Resita/CSM Timisoara, care au castigat locul III la Balcaniada de la Timisoara, s-au impus rapid, calificandu-se in finala cu scorul de 2-0. Aici au intalnit vicecampioanele de la Balcaniada, echipa Satu Mare (Vaida Beata/Matei Adriana), pe care le-au invins cu scorul 2-0. Meciul s-a rejucat, CSM Satu Mare venind de pe tabelul invingatorilor. Acestea si-au adjudecat, pana la urma, finala, cu 2-1 la seturi, intr-un meci foarte strans si tensionat. “A fost foarte greu. In primul set am reusit sa respectam strategia si ne-am mobilizat foarte bine, pentru ca veneam dupa un meci pierdut. Este un rezultat foarte bun pentru noi”, au declarat fetele, care joaca pe nisip doar de cateva luni.
La categoria Open Masculin, lucrurile erau aproape clare. Astfel, in finala mica, Fan Arad 2 (Holhos Adrian/Lung Emil), campionii nationali en titre, au infruntat pe teren CSU Resita 1 (Ilie Gheorghe/Farcas Tudorel). A fost un meci cat o finala, cu o lupta apriga pentru fiecare punct. Dupa ce au pierdut primul set, campionii de la Fan Arad 2 si-au revenit, iar in setul 3 s-au impus cu 15-6, ocupand, astfel, locul III la Sibiu Sands 2015. Aproximativ 15.000 de persoane au asistat in tribuna sau au fost in trecere prin Piata Mica, luand contact indirect cu acest sport nou pentru Sibiu, in cele sase zile de turneu. In total, 38 de echipe din Sibiu, Blaj, Alba Iulia, Oradea, Cluj, Arad, Zalau, Bucuresti, Resita si Chisinau s-au infruntat pe nisipul din Piata Mica, pentru premiile de peste 3.000 de euro, puse in joc de catre organizatori.