65 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

stiri redactie

Până astăzi, 25 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.522 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 65 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127020,1
2.Arad2367110,05
3.Argeș2744220,07
4.Bacău2607440,03
5.Bihor2928610,05
6.Bistrița-Năsăud1187410,03
7.Botoșani1418420,04
8.Brașov4367810,03
9.Brăila1329400,04
10.Buzău1258100,02
11.Caraș-Severin1148310,07
12.Călărași1005900,05
13.Cluj5756510,08
14.Constanța4295110,04
15.Covasna855600,08
16.Dâmbovița2250100,05
17.Dolj2666830,08
18.Galați2764440,04
19.Giurgiu1101900,02
20.Gorj921000,01
21.Harghita828510,05
22.Hunedoara2286610,01
23.Ialomița1079010,07
24.Iași4240220,03
25.Ilfov4511860,08
26.Maramureș2040320,06
27.Mehedinți833700,02
28.Mureș2396910,05
29.Neamț1897210,07
30.Olt1461610,05
31.Prahova3539550,12
32.Satu Mare1299410,04
33.Sălaj1094610,04
34.Sibiu2650500,05
35.Suceava2421620,03
36.Teleorman1371310,06
37.Timiș5433510,05
38.Tulcea8436-1**0,02
39.Vaslui1598610,03
40.Vâlcea1643710,05
41.Vrancea10692-2**0,03
42.Mun. București183661110,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe  438*4 
 TOTAL1.080.52265 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Tulcea și Vrancea a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 23 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ2
18GALAŢI3
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI2
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA0
 TOTAL23

Până astăzi, 32.911 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.06.2021 (10:00) – 25.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 140 de decese (70 bărbați și 70 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bihor,  Brăila, Bistrița-Năsăud, Caraș-Severin, Cluj, Călărași Covasna, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Vaslui și Vâlcea.

133 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-au produs în luna iulie 2020, 3 în septembrie 2020, 20 în octombrie 2020, 30 în noiembrie 2020, 24 în decembrie 2020, 19 în ianuarie 2021, 14 în februarie 2021, 13 în martie 2021, 8 în aprilie 2021 și 1 în mai 2021 în județele Argeș, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Cluj, Călărași Covasna, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Suceava, Vaslui și Vâlcea.

Dintre cele 140 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 40 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 40 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

126 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 10 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 590. Dintre acestea, 121 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.286.995 de teste RT-PCR și 1.407.320 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.701 teste RT-PCR (8.634 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.067 la cerere) și 12.835 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.087 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 892 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 19.345 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 29 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 259 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 559 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 iunie, 428 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 86.750 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.556 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  142 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 17 iunie – 24 iunie 2021, au fost raportate 33.034.818 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURICONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.757.311   (+16.646)110.767   (+347)
Regatul Unit4.630.040   (+56.621)127.976     (+72)
Italia4.252.976     (+8.104)127.270   (+268)
Spania3.764.651   (+22.884)  80.689   (+172)
Germania3.722.327   (+56.809)  90.395   (+551)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 24 IUNIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 179.075.604  (+2.373.136) 3.876.675 (+63.542)

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.
** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 17 iunie 2021 – 24 iunie 2021.* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

0.04 - Rata de incidenţă în municipiul Sibiu

Vă informăm că rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 0,05/1000 de locuitori în ultimele 14 zile. În ceea ce privește rata de incidență cumulată în UAT-urile din județul Sibiu este următoarea: UAT POPULATIE DEPABD CAZURI CONFIRMATE IN ULTIMELE 14 ZILE Rata de incidență MERGHINDEAL 1642 1 […]

Ai o stire? Scrie AICI!

eveniment@evenimentsibiu.ro