SIBIU – Participanți din 31 de județe la concursul Deșeurile pot fi și artă, organizat la ULBS

stiri redactie

Peste 220 de exponate confecționate din deșeuri, realizate de elevi și studenți din 74 de instituții de învățământ din 31 de județe au participat la cea de a IX-a ediție a concursului ”Deșeurile pot fi și artă”, organizat deFacultatea de Ştiinţe Agricole, Industrie Alimentară şi Protecţia Mediului, din cadrul Universității ”Lucian Blaga” din Sibiu.

Desfășurat online,concursul a avut participanți din județele Alba, Argeș, Bacău, Brașov, Brăila, Bistrița Năsăud, Bihor, Botoșani, Buzău, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Galați, Iași, Ilfov, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș; Vaslui și Vâlcea. În total,peste 170 de cadrele didactice au coordonat echipe de elevi și studenți, fiind înscrise în competiție 222 de exponate confecționate din deșeuri. Festivitatea de premiere a avut loc pe 1 iunie, fiind decernate în total 40 de premii: 3 premii ale juriului, 34 de mențiuni a câte 100 lei fiecare și 3 premii de popularitate.

”Popularitatea concursului nostru a adus un număr impresionant de vizualizări ale paginii de Facebook (843.522), 1.953 de aprecieri și 2.051 urmăritori. Mulțumim sponsorilor care au făcut posibil și anul acesta acordarea premiilor în bani: S.C. Nic-Metnef S.R.L., Râmnicu Vâlcea, Hașu Boron PFA, Hîndoreanu Ioan, Lungu Ionel, BodeaCostel”, a declarat șef lucrări Cristina Moise, coordonatorul proiectului.

Diversitatea obiectelor realizate din materialele reciclate, tematica și modul de prezentare, au creat o mare dificultate juriului compus din 31 persoane, cadre didactice ale ULBS, sponsori și reprezentanți a instituțiilor partenere, care cu greu au deliberat ierarhia.

Câștigătorii:

Premiul I, 1000 lei– student anul II IPMA, Marius VULCU, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, Facultatea de Ştiinţe Agricole, Industrie Alimentară şi Protecţia Mediului, Profesor coordonator: drd. ing. Alexandra Frățilă, Exponatul 49- Bonsai din sarmă reciclată, confecționat din sârmă de cupru obținută din anvelope uzate.

Premiul II, 800 lei– Apetrei Andrei, Șagău Silviu, Chihaia Hristo Emilian, Gângă Constantin, Luculescu Alexandra, Iacob Beatrice, Nemesniciuc Matei Alexandru, Chirica Robert Clasele: a IX a C, a X a C, a XI a C, învățământ Liceal Tehnic-Mecanică, Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni, județul Suceava, Profesor coordonator: ing Surugiu Ioan, Exponatul 43-Meseria ca o artă-Ceșcuță cu cafea, realizată din deșeuri din tablă (taler, suport și frunze), deșeuri din lem de fag (ceșcuță și farfurie), deșeuri din sârmă (tulpina și tija de legătură dintre farfurie și ceașcă) și boabe de cafea expirate lipite de ceșcuță, tijă și farfurie. 

Premiul III, 600 lei– elevă clasa a XI a D, Elena Anteea FRĂȚILĂ, Colegiul Național Pedagogic „Andrei Șaguna” Sibiu, Profesor coordonator: Monica Sîrbu, Exponatul 175-Sobrietate, ce reprezintă o masă și un scaun care pot fi folosite de copii, realizate din sticle, cartoane, sfoară, iar decorațiunile din flori uscate și coji de fistic.

Concursul care s-a desfățurat online a acordat premii și pentru cele mai populare exponate care au obținut cel mai mare număr de like-uri și distribuiri, cîștigătorii la acestă secțiune sunt:

Premiul I Popularitate-300 lei, Exponatul 186- Prietenul Roboțel, Cioboata Maria, Clasa Pregătitoare, Școala Gimnaziala “Anghel Saligny”, Banloc, Timiș, Profesor coordonator: Mirciov Manuela, care a strâns 2821 delike-ri și distribuiri.

Premiul II Popularitate-250 lei, Exponatul 153- Coșuleț, Nadolu Alina, Clasa a II-a A, LiceulTehnologic Topraisar, Constanta, Profesor coordonator: Obrișcă Ana-Maria, care a strâns 1920 delike-ri și distribuiri.

Premiul III Popularitate-150 lei, Exponatul 3- Agricultura ecologică salvează Planeta!, Bălan Lavinia, Clasa a VII a, Liceul Tehnologic Nr. 1 Corog, Galați, Profesor coordonator: Masgras Mariana, care a strâns 1884 delike-ri și distribuiri.

INSTITUȚII PARTICIPANTE

1.Universitatea Lucian Blaga din Sibiu/Facultatea de Științe Agricole Industrie Alimentara si Protecția Mediului

2. Colegiului National Mihai Eminescu, Suceava

3. Școala Gimnazială Pișcolt, Satu-Mare

4. Școala Gimnazială Nr.8, Giurgiu

5. Liceul Tehnologic Nr. 1 Corod, Galați

6. Școala Gimnazială „Ion Luca Caragiale”, Sibiu

7. Colegiul National Doamna Stanca Fagăraș, Brașov

8. Colegiul Tehnic August Treboniu Laurian Agnita, Sibiu

9. Liceul Constantin Brâncoveanu Horezu, Rm. Vâlcea

10. Liceul Teoretic „Axente Sever” Mediaș, Sibiu

11. Grădinița Borlești, Neamț

12. Școala I. L. Caragiale Baia Mare, Maramureș

13. Școala Gimnaziala Dumitra, Bistrița Năsăud

14. Școala Gimnazială „Constantin Parfene” Vaslui

15. Liceul Tehnologic Mihai Eminescu Dumbrăveni, Suceava

16. Școala Primară Decebal Bobohalma, Mureș

17. Școala Gimnaziala nr. 1 Bragadiru, Ilfov

18. Liceul Tehnologic „Dr I Șenchea”, Făgăraș, Brasov

19. Școala Gimnazială Iorgu Radu Bârlad, Vaslui

20. Școala Gimnazială Surdila Gaiseanca, Brăila

21. Școala Gimnaziala Sf Nicolae Liești, Galați

22. Colegiul Tehnic ” Mihai Bacescu” Falticeni, Suceava

23. Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” Oradea, Bihor

24. Școala Gimnazială ,,Spiru Haret” Dorohoi, Botoșani

25. Școala Gimnazială Nr. 22, Galați

26. Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” Hunedoara

27. Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești, Argeș

28. Școala Gimnazială Nr.25, Sibiu

29. Colegiul Național Pedagogic „Andrei Șaguna” Sibiu

30. Liceul Sanitar Antim Ivireanu, Râmnicu-Vâlcea

31. Gradinița Motanul Incălțat, Galati

32. Școala Gimnaziala Varbilau, Prahova

33. Școala Gimnazială “Fănuș Neagu”, Brăila

34. Colegiul Național Samuel von Brukenthal, Sibiu

35. Liceul Tehnologic Topraisar, Constanța

36. Liceul cu program sportiv, Alba Iulia

37. Școala Gimnazială ,,Grigore Moisil”, Galați

38. Liceul de Arte Oradea, Bihor

39. Școala Gimnazială Răzvad, Dâmbovița

40. Liceul Adventist Craiova, Dolj

41. Școala Gimnazială Ion Haulică, Ipatele, Iași

42. Școala Gimnaziale „Ștefan cel Mare ” Mastacăn, Neamț

43. Liceul Tehnologic Petru Maior Reghin, Mureș

44. Școala Gimnazială Gheorghe Lazar Zalău, Sălaj

45. Școala Gimnazială ,,George Poboran”, Slatina, Olt

46. Școala Gimnazială Specială Târgoviște, Dâmbovița

47. Colegiu Național Alexandru Lahovari, Râmnicu Vâlcea

48. Școala Gimnaziala Șelaru, Dâmbovița

49. Școala Gimnaziala “Nicolae Iorga” Ploiești, Prahova

50. Școala Primară Piatra Stoenești, Argeș

51. Școala Gimnazială Roșia, Sibiu

52. Liceul Tehnologic Stefan cel Mare Cajvana, Suceava

53.Grădinița Licuricii Sibiu

54. Clubul Copiilor Roman, Neamț

55. Școala Gimnaziala “Anghel Saligny” Banloc, Timiș

56. Școala Nr.13, Botoșani

57. Grădinița cu Program Prelungit Nr. 51, Brăila

58. Școala George Emil Palade, Buzău

59. Școala Gimnazială ,,Regina Maria” Mănăstirea Cașin, Bacău

60. Școala Gimnazială Tichilești, Brăila

61. Gradinița Mastacan-Borlesti, Neamț

62. Școala Nicolae Titulescu, Constanța

63. Liceul Teoretic ,,Șerban Vodă” Slănic Prahova

64. Liceul ,,Timotei Cipariu,, Dumbrăveni, Sibiu

65. Școala Gimnazială Constantin Gheorghe Marinescu, Galați

66. Grădinița cu Program Normal Araci, Covasna

67. Liceul Tehnologic Petrache Poenaru Bălcești, Vâlcea

68. Școala Gimnazială Nr. 28, Galați

69. Grădinița Kis Herceg-Micul Prinț ” Miercurea Ciuc, Harghita

70. Școala Gimnazială Satu Mare, Suceava

71. Palatul Copiilor Sibiu

72.Grădinița cu Program Prelungit Nr.34, Brașov

73. Grădinița Mastacăn, Neamț

74.Școla Gimnazială Fănuș Neagu, Galați

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

196 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 3 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.338 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.041.256 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 196 cazuri noi de persoane infectate cu […]

Ai o stire? Scrie AICI!

eveniment@evenimentsibiu.ro