681 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

stiri redactie

Până astăzi, 18 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.072.972 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.027.412 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 681 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21024241,14
2.Arad2352460,52
3.Argeș27124160,80
4.Bacău2593390,31
5.Bihor28984390,83
6.Bistrița-Năsăud11807110,61
7.Botoșani14069120,36
8.Brașov43410230,72
9.Brăila1318470,54
10.Buzău1247790,48
11.Caraș-Severin11309140,99
12.Călărași9993100,42
13.Cluj57177441,18
14.Constanța42706180,57
15.Covasna846840,77
16.Dâmbovița2239090,44
17.Dolj26470100,45
18.Galați27411210,61
19.Giurgiu1095230,46
20.Gorj917210,18
21.Harghita820350,71
22.Hunedoara22778150,70
23.Ialomița1070450,38
24.Iași42155180,41
25.Ilfov44871190,99
26.Maramureș20289160,29
27.Mehedinți827080,64
28.Mureș2377160,73
29.Neamț18737190,60
30.Olt14484170,47
31.Prahova34873171,06
32.Satu Mare1292770,28
33.Sălaj10883100,70
34.Sibiu26271340,94
35.Suceava24080190,27
36.Teleorman13613100,60
37.Timiș54074210,74
38.Tulcea834960,53
39.Vaslui15884120,29
40.Vâlcea1629390,54
41.Vrancea1060760,48
42.Mun. București182649700,89
43.Cazuri noi nealocate pe județe  623*42 
 TOTAL1.072.972681 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 235 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD3
3ARGEŞ6
4BACĂU2
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI4
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ8
14CONSTANŢA7
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ22
18GALAŢI12
19GIURGIU3
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA0
24IAŞI7
25ILFOV7
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI37
29MUREŞ5
30NEAMŢ12
31OLT3
32PRAHOVA7
33SĂLAJ6
34SATU MARE1
35SIBIU5
36SUCEAVA4
37TELEORMAN1
38TIMIŞ8
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI7
42VRANCEA3
 Total235

Până astăzi, 29.662 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.05.2021 (10:00) – 18.05.2021 (10:00) au fost raportate 91 de decese (51 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost întregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.677. Dintre acestea, 716 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.671.661 de  teste RT-PCR și 1.050.078 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.634 de teste RT-PCR (11.119 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.515 la cerere) și 11.517 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 12.780 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.198 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.612 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 97 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.107 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.556 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 mai, 981 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 248.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.536 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 58 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 6 mai 2021 – 13 mai 2021, au fost raportate 31.545.500 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARACAZURICONFIRMATEDECEDAȚI
Franţa5.777.087  (+124.840)106.421  (+1.573)
Regatul Unit4.434.860    (+14.659)127.605       (+67)
Italia4.111.210    (+66.448)122.833  (+1.656)
Spania3.581.392    (+40.962)  78.895     (+602)
Germania3.527.251  (+101.269)  84.829  (+1.553)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 17 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 158.673.640  (+5.453.064) 3.299.568   (+90.152)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 6 mai 2021 – 13 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

SIBIU - Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Sibiu recrutează candidaţi pentru a participa la concursurile de admitere în instituțiile de învățământ din structura Ministerului Apărării Naționale

Recrutare candidați pentru participarea la concursurile de admitere la instituțiile de învățământ din structura Ministerului Apărării Naționale, care pregătesc personal pentru nevoile Ministerului Afacerilor Interne Cererea tip de înscriere se completează de către candidat în mod lizibil, se semnează și se depune la unitatea de recrutare, la sediul Inspectoratului de […]

Ai o stire? Scrie AICI!

eveniment@evenimentsibiu.ro