1.636 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

stiri redactie

Până astăzi, 30 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.055.265 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

989.393 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.636 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20501442,13
2.Arad23226442,06
3.Argeș26476441,46
4.Bacău25632331,14
5.Bihor28352512,14
6.Bistrița-Năsăud11571211,44
7.Botoșani13862160,89
8.Brașov42804681,90
9.Brăila12946341,48
10.Buzău12214161,08
11.Caraș-Severin10905241,97
12.Călărași9829151,07
13.Cluj56054802,66
14.Constanța42172631,71
15.Covasna8232192,10
16.Dâmbovița22098260,94
17.Dolj26048511,13
18.Galați26943321,56
19.Giurgiu1078791,21
20.Gorj909960,44
21.Harghita7927141,22
22.Hunedoara22408461,77
23.Ialomița1057041,24
24.Iași41664491,13
25.Ilfov44215242,67
26.Maramureș20096170,48
27.Mehedinți8053151,07
28.Mureș23246531,87
29.Neamț18314451,22
30.Olt14246191,15
31.Prahova33890831,79
32.Satu Mare1278480,98
33.Sălaj10683281,52
34.Sibiu25694481,94
35.Suceava23804140,42
36.Teleorman13346261,55
37.Timiș53369772,01
38.Tulcea8185151,11
39.Vaslui15686110,66
40.Vâlcea16018351,41
41.Vrancea10368161,01
42.Mun. București1800243632,98
43.Cazuri noi nealocate pe județe  924*-70
 TOTAL1.055.2651.636

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 358 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD9
3ARGEŞ13
4BACĂU11
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI6
8BRĂILA2
9BRAŞOV15
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ17
14CONSTANŢA5
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ2
18GALAŢI22
19GIURGIU8
20GORJ5
21HARGHITA5
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA1
24IAŞI14
25ILFOV13
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI56
29MUREŞ8
30NEAMŢ8
31OLT6
32PRAHOVA11
33SĂLAJ5
34SATU MARE2
35SIBIU3
36SUCEAVA10
37TELEORMAN13
38TIMIŞ13
39TULCEA4
40VÂLCEA3
41VASLUI15
42VRANCEA3
Total358

Până astăzi, 28.109 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.04.2021 (10:00) – 30.04.2021 (10:00) au fost raportate 138 de decese (66 bărbați și 72 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.245. Dintre acestea, 1.284 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.365.132 de  teste RT-PCR și 892.355 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.385 de teste RT-PCR (10.011 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.374 la cerere) și 8.606  teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 29.962 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.513 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 44.547 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.782 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 677 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 29 aprilie, 4.041 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 845.700 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 7 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.526 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 48 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 22 aprilie – 29 aprilie 2021, au fost raportate 30.290.698 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa5.498.044(+208.518)102.887(+2.125)    344.830      (+1.719)
Regatul Unit4.404.882(+17.062)127.428   (+158)      14.658           (+38)
Italia3.962.674(+92.543)119.238(+2.311) 3.449.955    (+18.088)
Spania3.488.469(+60.115)  77.738   (+636)    150.376           –
Germania3.299.325(+145.626)  81.624(+1.618) 2.987.910      (+2.560)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 29 APRILIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 147.443.848  (+5.637.892) 3.117.542 (+90.640)87.570.816   (+684.102) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 22 aprilie – 29 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 28 aprilie – 29 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

2.76 - rata de incidenţă în municipiul Sibiu

Vă informăm că rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 1,94/1000 de locuitori în ultimele 14 zile. În ceea ce privește rata de incidență cumulată în UAT-urile din județul Sibiu este următoarea: UAT POPULATIE DEPABD CAZURI CONFIRMATE IN ULTIMELE 14 ZILE Rata de incidență CRISTIAN 4508 25 […]

Ai o stire? Scrie AICI!

eveniment@evenimentsibiu.ro