1.422 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

stiri redactie

Până astăzi, 7 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.063.949 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.009.237 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.422 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20746481,57
2.Arad23379171,16
3.Argeș26778671,08
4.Bacău25796270,74
5.Bihor28667341,38
6.Bistrița-Năsăud11673120,94
7.Botoșani13950210,56
8.Brașov43104841,25
9.Brăila13068150,93
10.Buzău12325160,69
11.Caraș-Severin11102341,48
12.Călărași9913200,76
13.Cluj56596671,72
14.Constanța42414361,02
15.Covasna8318111,28
16.Dâmbovița22230130,71
17.Dolj26246370,83
18.Galați27163321,00
19.Giurgiu10871170,81
20.Gorj913520,31
21.Harghita8069230,92
22.Hunedoara22595261,13
23.Ialomița10635100,83
24.Iași41870470,66
25.Ilfov44522451,77
26.Maramureș20193170,39
27.Mehedinți8152170,89
28.Mureș23541461,34
29.Neamț18496380,79
30.Olt14332300,65
31.Prahova343591011,35
32.Satu Mare1285070,52
33.Sălaj1076781,07
34.Sibiu25960401,40
35.Suceava23930170,33
36.Teleorman13488191,14
37.Timiș53693521,41
38.Tulcea8259130,75
39.Vaslui15786110,48
40.Vâlcea16145240,97
41.Vrancea10504290,75
42.Mun. București1813712171,90
43.Cazuri noi nealocate pe județe  958*-25 
 TOTAL1.063.9491.422 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 293 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD12
3ARGEŞ11
4BACĂU4
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI9
8BRĂILA3
9BRAŞOV10
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ15
14CONSTANŢA9
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI13
19GIURGIU4
20GORJ2
21HARGHITA3
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA2
24IAŞI10
25ILFOV11
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI44
29MUREŞ13
30NEAMŢ11
31OLT3
32PRAHOVA16
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU4
36SUCEAVA3
37TELEORMAN3
38TIMIŞ15
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI4
42VRANCEA8
 Total293

Până astăzi, 28.799 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.05.2021 (10:00) – 07.05.2021 (10:00) au fost raportate 89 de decese (41 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu,Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.970. Dintre acestea, 1.041 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.472.840 de  teste RT-PCR și 946.686 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate  26.443 de teste RT-PCR (13.337 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.106 la cerere) și 12.046 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 21.725 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.231 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.949 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 129 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.541 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 759 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 mai, 3.839 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 859.910 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.530 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 52 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 29 aprilie 2021 – 6 mai 2021, au fost raportate 30.983.201 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa5.652.247(+154.203)104.848(+1.961)    368.373      (+1.591)
Regatul Unit4.420.201(+15.319)127.538   (+110)      14.961           (+64)
Italia4.044.762(+82.088)121.177(+1.939) 3.557.133    (+15.867)
Spania3.540.430(+51.961)  78.293   (+555)    150.376           –
Germania3.425.982(+126.657)  83.276(+1.652) 3.140.330    (+21.670)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 6 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 153.220.576 (+5.776.728) 3.209.416(+91.874)92.301.898   (+653.254)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 29 aprilie 2021 – 6 mai 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 5 mai – 6 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

1.98 - rata de incidenţă în municipiul Sibiu

Vă informăm că rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 1,40/1000 de locuitori în ultimele 14 zile. În ceea ce privește rata de incidență cumulată în UAT-urile din județul Sibiu este următoarea: UAT POPULATIE DEPABD CAZURI CONFIRMATE IN ULTIMELE 14 ZILE Rata de incidență CRISTIAN 4509 18 […]

Ai o stire? Scrie AICI!

eveniment@evenimentsibiu.ro