1.307 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

stiri redactie

Până astăzi, 1 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.056.572 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

992.605 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.307 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20537362,03
2.Arad23249231,86
3.Argeș26533571,36
4.Bacău25664321,09
5.Bihor28393412,07
6.Bistrița-Năsăud11583121,36
7.Botoșani13885230,82
8.Brașov42848441,76
9.Brăila12966201,32
10.Buzău12231171,01
11.Caraș-Severin10925201,88
12.Călărași983891,02
13.Cluj56142882,52
14.Constanța42209371,58
15.Covasna823201,95
16.Dâmbovița22127290,89
17.Dolj26064161,08
18.Galați26963201,46
19.Giurgiu1079581,15
20.Gorj910340,43
21.Harghita7948211,17
22.Hunedoara22432241,59
23.Ialomița10584141,19
24.Iași41687231,01
25.Ilfov44283682,52
26.Maramureș2010260,46
27.Mehedinți8070171,06
28.Mureș23298521,76
29.Neamț18340261,16
30.Olt1425481,09
31.Prahova33970801,71
32.Satu Mare12802180,90
33.Sălaj10696131,53
34.Sibiu25715211,82
35.Suceava23822180,41
36.Teleorman13364181,50
37.Timiș53415461,89
38.Tulcea819491,07
39.Vaslui15703170,61
40.Vâlcea16046281,34
41.Vrancea10394260,95
42.Mun. București1801561322,86
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1010*86 
 TOTAL1.056.5721.307 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 209 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD13
3ARGEŞ16
4BACĂU5
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI6
8BRĂILA 0
9BRAŞOV4
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ10
14CONSTANŢA2
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ1
18GALAŢI6
19GIURGIU3
20GORJ2
21HARGHITA3
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA4
24IAŞI3
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI27
29MUREŞ15
30NEAMŢ9
31OLT6
32PRAHOVA9
33SĂLAJ3
34SATU MARE5
35SIBIU5
36SUCEAVA5
37TELEORMAN5
38TIMIŞ9
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI0
42VRANCEA4
 TOTAL209

Până astăzi, 28.194 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.04.2021 (10:00) – 01.05.2021 (10:00) au fost raportate 85 de decese (36 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Hunedoara, Ialomița, Iași, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.087. Dintre acestea, 1.277 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.376.243 de  teste RT-PCR și 897.682 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.111 teste RT-PCR (4.628 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.483 la cerere) și 5.327 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 28.517 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.074 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 45.160 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 96 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.393 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 30 aprilie, 4.276 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 868.180 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.526 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 48 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 22 aprilie – 29 aprilie 2021, au fost raportate 30.290.698 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa5.498.044(+208.518)102.887(+2.125)    346.480      (+1.650)
Regatul Unit4.404.882(+17.062)127.428   (+158)      14.683           (+25)
Italia3.962.674(+92.543)119.238(+2.311) 3.465.576    (+15.621)
Spania3.488.469(+60.115)  77.738   (+636)    150.376           –
Germania3.299.325(+145.626)  81.624(+1.618) 3.023.330    (+35.420)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 30 APRILIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 147.443.848  (+5.637.892) 3.117.542(+90.640)88.268.028   (+697.212) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 22 aprilie – 29 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 29 aprilie – 30 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

2.61 - rata de incidenţă în municipiul Sibiu

Vă informăm că rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 1,82/1000 de locuitori în ultimele 14 zile. În ceea ce privește rata de incidență cumulată în UAT-urile din județul Sibiu este următoarea: UAT POPULATIE DEPABD CAZURI CONFIRMATE IN ULTIMELE 14 ZILE Rata de incidență CRISTIAN 4508 26 […]

Ai o stire? Scrie AICI!

eveniment@evenimentsibiu.ro