1.305 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

stiri redactie

Până astăzi, 8 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.065.254 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.011.694 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.305 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20788421,55
2.Arad23404251,09
3.Argeș26814361,06
4.Bacău25808120,69
5.Bihor28715481,33
6.Bistrița-Năsăud11687140,91
7.Botoșani13974240,52
8.Brașov43135311,15
9.Brăila13081130,92
10.Buzău12354290,65
11.Caraș-Severin11126241,48
12.Călărași992070,76
13.Cluj56690941,65
14.Constanța42451370,94
15.Covasna8331131,17
16.Dâmbovița22252220,66
17.Dolj26276300,79
18.Galați27197340,94
19.Giurgiu1087980,73
20.Gorj914050,30
21.Harghita8093240,88
22.Hunedoara22624291,09
23.Ialomița10650150,78
24.Iași41915450,62
25.Ilfov44576541,67
26.Maramureș2020070,38
27.Mehedinți8172200,88
28.Mureș23555141,31
29.Neamț18516200,79
30.Olt14354220,62
31.Prahova34429701,32
32.Satu Mare1285660,47
33.Sălaj10801341,04
34.Sibiu26002421,32
35.Suceava23945150,32
36.Teleorman13504161,12
37.Timiș53769761,33
38.Tulcea826560,80
39.Vaslui15796100,46
40.Vâlcea16160150,86
41.Vrancea1051280,73
42.Mun. București1815491781,78
43.Cazuri noi nealocate pe județe  989*31 
 TOTAL1.065.2541.305 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 265 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD5
3ARGEŞ15
4BACĂU5
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV3
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ9
14CONSTANŢA13
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ3
18GALAŢI5
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA2
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA2
24IAŞI13
25ILFOV8
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI45
29MUREŞ9
30NEAMŢ6
31OLT7
32PRAHOVA14
33SĂLAJ3
34SATU MARE4
35SIBIU7
36SUCEAVA6
37TELEORMAN5
38TIMIŞ13
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI5
42VRANCEA3
 TOTAL265

Până astăzi, 28.903 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.05.2021 (10:00) – 08.05.2021 (10:00) au fost raportate 104 decese (62 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș,  Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.523. Dintre acestea, 1.026 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.497.476 de  teste RT-PCR și 959.507 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.636 de teste RT-PCR (9.794 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.842 la cerere) și 12.821 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 20.350 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.832 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.377 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 139 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.366 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 878 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 mai, 3.588 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 769.735 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.530 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 52 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 29 aprilie 2021 – 6 mai 2021, au fost raportate 30.983.201 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa5.652.247(+154.203)104.848(+1.961)    369.898      (+1.525)
Regatul Unit4.420.201(+15.319)127.538   (+110)      14.961           –
Italia4.044.762(+82.088)121.177(+1.939) 3.572.713    (+15.580)
Spania3.540.430(+51.961)  78.293   (+555)    150.376           –
Germania3.425.982(+126.657)  83.276(+1.652) 3.142.640      (+2.310)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 7 MAI 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 153.220.576(+5.776.728) 3.209.416(+91.874)92.998.490   (+696.592)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 29 aprilie 2021 – 6 mai 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 6 mai – 7 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

SIBIU - S-a ales cu amendă, după ce a aruncat deşeurile în loc nepermis

Poliția Locală a identificat încă un sibian care a ales să arunce deșeurile într-un loc nepermis în loc să apeleze la serviciile unui operator autorizat care să le transporte într-un loc special amenajat. Cu ajutorul camerelor de supraveghere a fost identificat vehiculul utilizat pentru această faptă, proprietarul urmând să fie […]

Ai o stire? Scrie AICI!

eveniment@evenimentsibiu.ro