CSU Sibiu, prima VICTORIE acasă în 2016

Hila Ovidiu

Baschetbaliştii sibieni au deschis sâmbătă seara seria meciurilor din acest an disputate pe teren propriu cu o victorie importantă împotriva celor de BCM U Pitești, scor final 74-71 (12-14, 17-15, 16-17, 29-25).Victoria din etapa a XVI-a din Ligii Națională de Baschet, s-a pecetluit în ultimul sfert al meciului, când sibienii au reuşit să se distanţeze la cateva puncte diferenţă, după o luptă strânsă a oaspeţilor.”A fost un meci cu o echipă care a părut că a venit să <<moară>> aici, la Sibiu, o echipă care a dat totul. Pe final au părut că au căzut fizic puțin, pentru că au jucat extraordinar în primele trei sfertului. A fost un meci în care băieții mei au crezut că va fi mai ușor, datorită victoriei din tur cu Piteștiul, și, probabil, de aceea au început așa greu”, a declarat Dan Fleşeriu.Victoria în faţa Piteştiului vine să consolideze poziţia Sibiului, pentru moment, cu șanse la locurile 1-6.Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Hardy 16p, Lalovic 14p, Gilbert 12p, Calotă 10p, Paul 9p, Harrison7p, Mijajlovic 3p și Cioacătă 3p.