3.826 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

stiri redactie

Până astăzi, 30 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 475.362 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

353.188 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.826 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba9957765,23
2.Arad11287965,33
3.Argeș138312665,18
4.Bacău130581102,83
5.Bihor140661284,44
6.Bistrița-Năsăud578633,45
7.Botoșani6140372,55
8.Brașov19048846,16
9.Brăila5695623,23
10.Buzău6572822,39
11.Caraș-Severin4823802,95
12.Călărași43951183,29
13.Cluj217211526,38
14.Constanța172313357,49
15.Covasna4194282,85
16.Dâmbovița11435663,64
17.Dolj122321153,05
18.Galați103911793,03
19.Giurgiu4098722,89
20.Gorj4348301,45
21.Harghita465981,47
22.Hunedoara8839753,94
23.Ialomița4689664,02
24.Iași201552433,22
25.Ilfov154201717,2
26.Maramureș8605642,81
27.Mehedinți3966312,85
28.Mureș12069723,9
29.Neamț9356322,01
30.Olt73931081,87
31.Prahova192591374,45
32.Satu Mare557714,15
33.Sălaj553453,22
34.Sibiu14062806,82
35.Suceava13095202,1
36.Teleorman5555262,57
37.Timiș190721054,58
38.Tulcea3711482,89
39.Vaslui7707292,2
40.Vâlcea8041302,89
41.Vrancea5469861,7
42.Mun. București675395226,29
43.Cazuri noi nealocate pe județe5282*-252 
 TOTAL475.3623.826 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 434 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD9
3ARGEŞ9
4BACĂU4
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI14
8BRĂILA2
9BRAŞOV7
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ12
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ14
18GALAŢI17
19GIURGIU3
20GORJ13
21HARGHITA8
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA4
24IAŞI16
25ILFOV8
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI35
29MUREŞ17
30NEAMŢ1
31OLT9
32PRAHOVA10
33SĂLAJ 
34SATU MARE1
35SIBIU15
36SUCEAVA15
37TELEORMAN4
38TIMIŞ7
39TULCEA5
40VÂLCEA2
41VASLUI6
42VRANCEA62
 TOTAL434

Până astăzi, 11.331 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.11.2020 (10:00) – 30.11.2020 (10:00) au fost raportate 138 de decese (78 bărbați și 60 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț,  Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 43 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 decese la categoria de peste 80 de ani.

131 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.261. Dintre acestea, 1.251 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.107.567 de teste. Dintre acestea, 9.785 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.039 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.747 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.982 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.097 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.464 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 65 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.212 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 29 noiembrie a.c., 7.925 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.668.328 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 5 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.914  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.056 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 29 noiembrie 2020, au fost raportate 13 019 176 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Franţa2.208.699(+12.500) 52.127  (+213)    167.005     (+290)
Spania1.628.208          –  44.668         –    150.376          –
Regatul Unit1.605.172(+15.871)  58.030 (+479)        3.514        (+14)
Italia1.564.532(+26.315)  54.363 (+686)    734.503  (+13.642)
Germania1.042.700(+14.611)  16.123 (+158)    730.797  (+12.193)
 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 29 NOIEMBRIE 2020
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
62.271.031 (+555.912)1.453.531(+9.296)40.127.625   (+325.908)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 – 29 noiembrie 2020

CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Next Post

Rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 6,82/1000 de locuitori în ultimele 14 zile (16.11 – 29.11)

Vă informăm că rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 6,82/1000 de locuitori în ultimele 14 zile (16.11 – 29.11). În ceea ce privește rata de incidență cumulată în localitățile din județul Sibiu este următoarea: UAT LOCALITATE NUMAR_POPULATIE CAZURI CONFIRMATE ULTIMELE 14 ZILE CAZURI LA 1000 DE […]

Ai o stire? Scrie AICI!

eveniment@evenimentsibiu.ro